Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Neprověřuj, ale důvěřuj

Na následující věty jsem narazila v diskuzi pod článkem k tématu sexuálního násilí.: „...jako znasilneni si predstavuju hruzyplny zazitek, kdy se zeny zmocni zcela cizi muz nekde v temnem koute a psychicky ji zkazi cely zivot, pripadne jeste ex-partner, ktereho uz nechtela videt, ale takove ty "znasilneni" na party na wc, kam sla dobrovolne s milencem a najednou cukla, nebo dokonce s pravidelnym manzelem, akorat ze se ji zrovna nechce, zadny veleotres nezpusobi... Laicky receno, pokud nedrela nasucho, byla vzrusena a tedy nebyla znasilnena „

Internetové diskuze nemám ráda. Myslím, že když lidé diskutují anonymně a pomocí klávesnice, velmi snadno a rychle sklouznou k formě, kterou by (snad) tváří v tvář nezvolili. Přesto chci tohoto člověka citovat. Ne snad proto, že bych si myslela, že citace stojí za jakoukoli reakci. To opravdu nestojí. Chtěla bych ale na jejím základě upozornit na smutnou skutečnost, jak je na oběti znásilnění často nahlíženo – jejich zážitek je zlehčován, zesměšňován anebo mu raději rovnou nikdo nevěří.

            Mohu doufat, že názor citovaného je extrémní. Snad málokdo hledá důkazy touhy po sexu až ve fyzických reakcích těla na sexuální násilí. Fyzické projevy touhy nelze ovládat a nelze je tedy zaměňovat s touhou po sexu. Většina z nás se snad dokonce shodne na tom, že znásilnění je nepřípustné. Záhy na to však zjistíme, že se neshodneme na tom, co tento pojem vlastně znamená. Je mnoho těch, kteří si troufají soudit co je a co už není znásilnění. Pro mě je tato úvaha scestná. Právě proto, že není snadné se shodnout na definici znásilnění, ponechme přiměřenost užití tohoto slova na těch, kteří jej zažili. Každý (muž i žena), kdo se cítí být znásilněn, znásilněn byl. Z toho je třeba vycházet a nespekulovat o tom, co všechno musí znásilnění obsahovat a jak moc musí být projeven nesouhlas. Tyto diskuse relativizují vinu útočníka či útočnice, naopak její část připisují tomu/té, na koho byl útok mířen. A těmito pochybnostmi oběť znovu traumatizují. Chceme-li pomoci, základní pravidlo zní – nezpochybňovat a věřit.

            Divíme se, že oběti sexuálních trestných činů o svých prožitcích mlčí? Pokud jim někdo tvrdí, že to bylo jen „znásilnění“, které jistě „veleotřes nezpůsobí“, nebo dokonce že když (a těžko se mi to i jen píše) „nedřely na sucho, nebyly znásilněny“, moc emoční podpory jim tím neposkytujeme. Vyrovnat se se skutečností, že se člověk stal terčem sexuálního násilí, znamená vyrovnat se s tím, že člověku nepatřilo vlastní tělo, že někdo za použití nátlaku docílil něčeho proti jeho vůli. A nemusí vždy jít o fyzické násilí. Nátlak ve formě vyhrožování či citového vydírání není o nic menším nátlakem než pevný úchop. Ačkoli se to nemusí na první pohled zdát, brání se mu také velmi těžko. Proč máme potřebu zpochybňovat něčí zážitky, něčí pocity? Proč nevěříme, když se nám někdo svěřuje s tím, že mu bylo ublíženo? Opravdu tak vehementně bráníme onu spravedlnost a máme strach, aby někdo nebyl křivě nařčen? Tento argument zaznívá totiž velmi často. Ale kolik z těch, kteří jej tak rádi používají, si dalo tu práci a našlo si data? 6-10 % nahlášených případů jsou falešná obvinění. Ale nahlášených znásilnění je sotva 8 %. Falešná obvinění jsou opravdu velkou výjimkou! Nemáme spíš sami strach? Nechceme si připustit, že sexuální násilí se děje nebezpečně blízko nás, protože nechceme, aby tomu tak bylo. Raději zavíráme oči a uši a hledáme důvody, proč oběti odsunout z dohledu i doslechu. Snažíme se z nich udělat zvláštní případy, abychom sami sebe vyloučili z okruhu potenciálních obětí. Ale vlastním strachem ubližujeme těm, kteří a které bolestně ví, jak blízko nás znásilnění je.

            Sexuální násilí bolí. Útočník či útočnice nemá zájem o city a přání druhé osoby. Vždy upřednostňuje vlastních zájmy a prosazuje je na úkor druhých. Oběť je zrazená, ponížená, bezmocná, často obviňuje sama sebe, viní se, že tomu nedokázala zabránit.

            Pokusme se vytvořit takové prostředí, kde nebude pochyb o tom, na které z těchto dvou stran je vina a nebudou zpochybňovány pocity osob, jež se staly terčem sexuálního násilí. Sexuální násilí se nás týká, protože i my můžeme být oběťmi, stejně jako můžeme být viníky. Přemýšlejme o tom, než budeme někoho soudit. Tím, že o sexuálních útocích nebudeme mluvit, nepřestanou existovat. Jen o nich nebudeme vědět. A to snad není stav, jakého chceme dosáhnout.

 Autorkou tohoto článku je Markéta Štěpánová, Gender Studies, o.p.s.

Autor: Kateřina Dušková | pondělí 8.3.2010 12:28 | karma článku: 17,42 | přečteno: 2370x
  • Další články autora

Kateřina Dušková

Muži, kteří nenávidí ženy

V sobotu jsme oslavili Mezinárodní den rovnosti žen a mužů. Gender Studies mělo stánek v Praze na Andělu, kde jsme rozdávali noviny Půl na půl, ale také publikaci Pod hladinou: Fakta a mýty o znásilnění. Mezi kolemjdoucími byli i policisté, rozhovor s nimi byl opravdu zdrcující. Když jsme jim publikaci nabízeli, policisté ji odmítli a jeden z nich řekl: „Já jsem nikdy znásilněn nebyl.“ Když jsme na to reagovali, že se ale s potencionálními oběťmi setkává, odpověď zněla: „Ony si to přece zaslouží.“ Takovýto přístup mě prostě děsí a vůbec nepřispívá k tomu, abych se cítila bezpečnější.

22.6.2010 v 11:57 | Karma: 28,25 | Přečteno: 4087x | Diskuse| Ostatní

Kateřina Dušková

Znásilnění v médiích: začarovaný kruh

Ať chceme nebo ne, média vstupují do našich životů v podstatě každodenně. Možná si to ani neuvědomujeme, ale jejich působení se zdaleka neomezuje na předávání tzv. „objektivních“ informací. Média samozřejmě selektují, nejen o jakých tématech budou referovat (některá jsou tedy důležitější než jiná), ale také jakým způsobem. Podle mediálních teoretiků tak média v podstatě konstruují společenskou realitu. Proces je ale samozřejmě složitější: novináři a novinářky jsou také ovlivněni veřejným míněním, občas jsou zahlceni předsudky a stereotypy atd. Ty se pak odráží v jejich příspěvcích do médií, a tak se roztáčí spirála, ze které není úplně jednoduché vystoupit.

12.5.2010 v 13:21 | Karma: 15,75 | Přečteno: 3008x | Diskuse| Ostatní

Kateřina Dušková

Nepříjemně blízká znásilnění

Znásilnění je děsivý čin. Pochopitelně, již samou svou podstatou, násilným vniknutím do intimní sféry člověka. Je ale děsivý také tím, jak často se děje a jak moc je opředený různými mýty a mylnými představami. Je ambivalentní. Je až příznačné, jak lidé silně odsuzují znásilnění a jejich pachatele, a druhým dechem jsou schopni odsoudit oběti, „protože si o to říkaly“, nebo se prostě jen na ně koukat skrz prsty.

17.2.2010 v 9:53 | Karma: 18,38 | Přečteno: 3103x | Diskuse| Ostatní

Kateřina Dušková

Bylo by možné věnovat pozornost znásilnění a sexuálnímu násilí?

Právě jsem dočetla blogový příspěvek Meg Stone, ředitelky bostonské organizace IMPACT, která se zabývá prevencí násilí a zneužívání. Ve svém blogu reaguje na odezvu, kterou získala prasečí chřipka v médiích mezi širokou i odbornou veřejností a mezi politiky. Konkrétně přiznává: „Když vidím všechnu tu pozornost, která se dostává prasečí chřipce, žárlím.“ Vypočítává, kolik prostoru bylo věnováno prasečí chřipce v médiích, jaká opatření byla zavedena, aby bylo zabráněno jejímu širokému šíření, kolik význačných osob se k tématu vyjádřilo. A srovnává s prostorem věnovaným znásilnění: kromě krátkých informačních článků o sexuálních deliktech či textů o „prolhaných“ ženách, které ze sexuálního násilí obviňují slavné sportovce (zpěváky, herce atd.), je této problematice věnováno minimum pozornosti. Mimochodem, když si zadáte do googlu prasečí chřipka, vyběhne vám 4 440 000 odkazů. Když si zadáte znásilnění, je jich 188 000. Trochu nepoměr, že?

11.1.2010 v 13:25 | Karma: 16,48 | Přečteno: 2603x | Diskuse| Ostatní

Kateřina Dušková

Firemní miniškolky?

V souvislosti se snahami českého předsednictví o zpochybnění barcelonských cílů se opět otevírá diskuse o prorodinném balíčku, který navrhl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

7.2.2009 v 8:12 | Karma: 16,44 | Přečteno: 2083x | Diskuse| Ostatní

Kateřina Dušková

Co spolu děláme? Já přece peru a on? Čumí na fotbal.

A nebo to snad může být i jinak? Dobrá, já bych na tu otázku odpověděla asi jinak, ale není divu, chudák můj manžel, žije s feministkou, ani večeři mu neuvaří. „90% mužů rádo pere“. Viděli jste tu reklamu? Nebo tam je „věší prádlo“, ani nevím, každopádně jako protipól je, že stejné procento žen baví koukat na fotbal. Hrozná ironie, za břicho se popadám. Ach jo pořád a pořád znovu. Opravdu si tvůrci reklam myslí, že ženy mají praní jako svoji zábavu?

16.9.2008 v 11:04 | Karma: 20,52 | Přečteno: 6734x | Diskuse| Společnost

Kateřina Dušková

Proč je růžová holčičí

Základní pravidlo marketingu cíleného na ženy prý zní: „pink it and shrink it“ neboli „ať je to růžové a malé“. A vskutku, výrobky, které máme vnímat jako určené pro ženy, dívky a holčičky, růžové jsou. Sháníte-li školní tašku pro děti, buďte si zcela jisti, že v sortimentu naleznete růžové a modré batohy, růžové pro holky, modré pro kluky.

5.9.2008 v 16:02 | Karma: 16,52 | Přečteno: 3285x | Diskuse| Společnost

Kateřina Dušková

Feminismus a transparentnost strukturálních fondů

Při výzvách do strukturálních fondů se objevila naprostá rarita. V opatření na podporu rovných příležitostí, vyhlašovaných MPSV, se objevila věta: „Projekty nemohou mít politický charakter, nesmí sloužit k propagování jakýchkoliv politických nebo ideologických cílů, včetně ideologií feminismu či maskulinismu.“ Takováto věta se ještě u žádné výzvy neobjevila. Granty do strukturálních fondů podléhají řadě přísných regulí, pravidel, přesně definovaných zcela transparentních hodnotících kritérií. Ve výzvách k projektům jsou přesně určeny cílové skupiny, na které mají mít projektové aktivity příznivý dopad a specificky je určeno projektové zaměření.

2.9.2008 v 17:06 | Karma: 14,64 | Přečteno: 2298x | Diskuse| Společnost

Kateřina Dušková

Korektní sexuální vztahy na pracovištích v ČR

V roce 2007 úřady práce v ČR nezaregistrovaly ani jeden případ sexuálního obtěžování na pracovišti. Ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi se tak zdá, že v ČR je sexuální obtěžování v pracovně právních vztazích téměř neexistujícím problémem. Přesto dle průzkumů patří sexuální obtěžování do reality českých pracovišť. A tak je třeba se zamyslet nad tím, co brání jednotlivcům a jednotlivkyním, aby se takovému jednání postavili a nezdráhali se je řešit třeba i formální cestou.

14.8.2008 v 7:45 | Karma: 14,34 | Přečteno: 2080x | Diskuse| Společnost

Kateřina Dušková

Jak vám tikají biologické hodiny?

Při čtení zpráv o procesu v kuřimské kauze mě zarazila řečnická otázka redaktorky Lenky Smyčkové: může být ideologie silnější než mateřský pud? V podtextu této věty bylo: jak je možné, že něco dokázalo přebít mateřský pud? (V článku se ale nakonec dočteme, že mateřský pud Kláry Mauerové zas tak potlačen nebyl – ačkoliv své syny týrala, bylo to proto, že byla dobrá matka.) Celý den jsem pak přemýšlela o mateřském pudu a o rození a výchově dětí. Na mysli mi tanuly další otázky: Existuje vůbec mateřský pud? Existuje také pud otcovský? Jsou biologické hodiny opravdu biologické, nebo spíš společenské povahy?

30.7.2008 v 23:07 | Karma: 19,18 | Přečteno: 2332x | Diskuse| Společnost

Kateřina Dušková

Momentky z Gay Pride

Nemohla jsem absolvovat první Queer Parade v Česku, protože jsem odjela na letní školu do Budapešti. Jenže shoda náhod tomu chtěla, že se krátce po mém příjezdu konala Gay Pride v tomto městě. Přišlo mi proto zcela samozřejmé, že se této akce zúčastním. Mému okolí to zas tak samozřejmé nepřišlo.

20.7.2008 v 22:18 | Karma: 17,44 | Přečteno: 2648x | Diskuse| Společnost

Kateřina Dušková

Čas házení rajčat

Letošní jaro je plné konferencí, seminářů a workshopů věnovaných roku 1968. Letní akademie, pořádaná Nadací Heinricha Bölla minulý víkend na zámku v Liblicích, se od ostatních odlišovala kromě jiného i pozorností věnovanou ženské otázce. Název workshopu, připraveného Gender Studies Rok 1968 a „druhé pohlaví“ odkazuje na stále aktuální knížku Simone de Beauvoir. Její český překlad vyšel v roce 1966 a tehdejší veřejná diskuze k této zásadní knize feminismu zůstala na dlouhá léta jednou z mála, které se u nás ženskou otázkou zabývaly. Pro německé účastnice a účastníky workshopu to bylo stejně překvapivé, jako pro jejich české kolegy a kolegyně pamětnicí Sibylle Plogstedt připomenuté rajče, které v roce 1968 odstartovalo tzv. druhou vlnu feminismu v Německu.

26.6.2008 v 9:46 | Karma: 15,14 | Přečteno: 1914x | Diskuse| Společnost

Kateřina Dušková

Interrupce po česku aneb ocas socialismu

Při podrobnějším pohledu na potratové statistiky je zřejmé, že potraty v ČR podstupují ve velké míře ženy mezi 25 a 35 rokem, což je poměrně nezvyklá statistika. Většinou interrupce podstupují ženy mezi 20 a 24 rokem, souvisejí tedy spíše se začátkem sexuálního života, se sexuální výchovou a dostupností antikoncepce, které se vždy zmiňují jako klíčové.

13.6.2008 v 8:39 | Karma: 22,54 | Přečteno: 2569x | Diskuse| Společnost

Kateřina Dušková

Proč se nemohu svobodně rozhodnout, pane ministře Nečasi?

Ač patří rodina a děti k mým prioritám, nemohu si dovolit z pracovního procesu odejít na tři a více let a pak doufat, že se zase nějak plynule navrátím, trh práce je příliš neúprosný a zvlášť ženy na mateřské nemilosrdně trestá. Nechci tohle riziko podstupovat především kvůli své rodině – jednak kvůli svému osobnímu pocitu štěstí, pracuju totiž opravdu ráda a jsem přesvědčena, že toto štěstí přenáším i na děti, které navíc snad vidí pozitivní vzor. Ale také kvůli rizikům na trhu práce a ostatně i v rodině, při rozvodovosti 50% v ČR si těžko mohu neuvědomovat, v jak nejisté situaci se nacházím. Když se k tomu přidá neschopnost soudů vymáhat alimenty, je stále jednoznačnější, že bude lepší vrátit se do práce dříve, abych svou rodinu ohrozila co nejméně.

4.6.2008 v 12:05 | Karma: 16,06 | Přečteno: 1310x | Diskuse| Společnost

Kateřina Dušková

Aktivní otec – nový hrdina akčního filmu

Hned na úvod chci zarazit určité hrozící pochybnosti a výčitky. Málokdo se raduje tak jako já, že doba stále více přeje otcům, aby byli pro své děti víc než jen těmi, kteří je zplodí a v lepším případě živí. Je fajn, že otcové i u nás pomalu přicházejí na to, že odepřením si rodičovské role – ať už vědomě či nevědomě – mohou ve svém životě o mnoho nenávratně přijít.

28.5.2008 v 10:51 | Karma: 13,14 | Přečteno: 1731x | Diskuse| Společnost

Kateřina Dušková

Sexy ženské na billboardech

Před nedávnem se mi do rukou dostal odkaz na reklamní billboard, kterého hlavním sloganem je slovní hříčka se sexuálním podtextem, konkrétně: „Vlhne vám? Přeříznu každou.“ Šlo o reklamu na stavební firmu, která řeší vlhkost stěn. Zdaleka nejde o jedinou reklamu tohoto typu v českém reklamním prostředí. Často úplně nahé ženské siluety se objevují v reklamách na ty nejkurióznější produkty počínaje podlahovými krytinami a konče nožířskými službami. Na druhé straně jsou ženy v reklamách prezentované jako otravné partnerky, které je v ideálním světě možné vypustit, či dcery, kterých hlavním životním cílem má být vdát se a nové rodině pak poskytovat prací, úklidový, kuchyňský a jiný servis.

16.5.2008 v 9:53 | Karma: 31,81 | Přečteno: 11800x | Diskuse| Společnost

Kateřina Dušková

Jsou ženy hrozbou pro český jazyk?

Mám ráda češtinu, svůj rodný jazyk a mám ráda i inteligentní humor a nadsázku. To, že mám něco ráda ovšem neznamená, že to přijímám nekriticky a bez výhrad, to by pak nebyla láska, ale zaslepenost. I proto jsem se před nedávnem s chutí začetla do článku Je čeština OK nebo K.O. od Ladislava Vereckého v Magazínu Dnes, který byl věnován češtině, respektive jejímu současnému vývoji pod vlivem všudypřítomné globalizace.

9.5.2008 v 10:50 | Karma: 22,23 | Přečteno: 3043x | Diskuse| Společnost

Kateřina Dušková

Sexuální násilí má v ČR zelenou…

V minulém týdnu padl rozsudek v kauze Kulínský - bývalý sbormistr Bambini di Praga sexuálně (a podle všeho i psychicky) zneužíval členky tohoto pěveckého seskupení. Hradecký soudce Ježek uznal výpovědi zneužívaných dívek jako pravdivé, přesto však viníkovi uložil velmi malý trest – tři roky podmíněně. Podle jeho názoru totiž žádná z dívek neutrpěla vážné újmy, čin se podle něho stal už velmi dávno a obžalovaný dělal v minulosti dobré jménu České republice.

30.4.2008 v 10:11 | Karma: 28,13 | Přečteno: 3810x | Diskuse| Společnost

Kateřina Dušková

Proboha už zase chtějí omezovat interrupce!

Tak už je to tu zase: KDU – ČSL v čele se svým místopředsedou Davidem Mackem chce opět legislativně omezovat interrupce a dělá to svým klasickým způsobem. Tedy nijak promyšleně a systémově. Zase další výkřik. I tentokrát na to jdou ale lidovci od lesa: přijetím těchto omezení podmiňují souhlas se zdravotnickou reformou. A co si lidovci připravili tentokrát? Jednak žádají zvýšení hranice pro podstoupení interrupce bez souhlasu rodičů ze 16 na 18 let. Další už podstatnější požadavek se týká snížení hranice pro provádění interrupcí a konečně posledním a tím nejabsurdnějším požadavkem je písemný souhlas otce s interrupcí.

18.4.2008 v 8:12 | Karma: 24,25 | Přečteno: 2608x | Diskuse| Společnost

Kateřina Dušková

Ošklivka Katka, příběh o diskriminaci a konformitě

Televize Prima nedávno pustila do éteru prapodivný výtvor. Klasický časopisový žánr „proměn“, kdy se z normální ženy stane na jedno odpoledne modelka, se rozrostl do formátu televizního seriálu. Samozřejmě jde o mediálně velmi propagovanou Ošklivku Katku.

5.4.2008 v 8:10 | Karma: 37,47 | Přečteno: 8033x | Diskuse| Společnost
  • Počet článků 24
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3283x
Gender Studies, o.p.s. je nevládní neziskovou organizací, která slouží především jako informační, konzultační a vzdělávací centrum v otázkách vztahů mužů a žen a jejich postavení ve společnosti. Cílem organizace je shromažďovat a dále zpracovávat a rozšiřovat informace související s genderovou tématikou.

Seznam rubrik