Znásilnění v médiích: začarovaný kruh

12. 05. 2010 13:21:00
Ať chceme nebo ne, média vstupují do našich životů v podstatě každodenně. Možná si to ani neuvědomujeme, ale jejich působení se zdaleka neomezuje na předávání tzv. „objektivních“ informací. Média samozřejmě selektují, nejen o jakých tématech budou referovat (některá jsou tedy důležitější než jiná), ale také jakým způsobem. Podle mediálních teoretiků tak média v podstatě konstruují společenskou realitu. Proces je ale samozřejmě složitější: novináři a novinářky jsou také ovlivněni veřejným míněním, občas jsou zahlceni předsudky a stereotypy atd. Ty se pak odráží v jejich příspěvcích do médií, a tak se roztáčí spirála, ze které není úplně jednoduché vystoupit.

Pojďme se podívat na problematiku znásilnění v médiích. Nemám k dispozici statistiky, jen reaguji na opakující se jevy – většina mediálních zpráv, které jsem o znásilnění (potažmo sexuálním násilí) v poslední době četla, problematiku bagatelizovala a vesměs přesouvala pozornost v neprospěch obětí znásilnění.

Jak k tomu přesně dochází? Je zapotřebí zmínit, že i příspěvky, které se tváří „objektivně“ a tzv. pouze informují, využívají strategie, které v podstatě od začátku zpochybňují věrohodnost oběti. Hodně mediálních výstupů zmiňuje počet vymyšlených, falešných znásilnění – bez ohledu na to, zdali znásilnění, o kterém referují, falešné je, nebo není. Co se tímto přístupem vytváří? Ano, správně – tímto se vytváří představa, že většina nahlášených znásilnění je falešná, a že tzv. „pachatel“ je vlastně „obětí“, která sedla na lep. Realita je však zásadně jiná. Ano, falešná obvinění existují, ale jejich výskyt je poměrně nízký (7 – 10 % z celkového množství nahlášených znásilnění).

Nicméně větším problémem než počet nahlášených falešných znásilnění je skutečnost, že z celkového počtu znásilnění je jich nahlášena pouze desetina. Ostatní znásilněné osoby se bojí, že nahlášení k dopadení pachatele stejně nepovede, ale především se bojí reakcí okolí, které usoudí, že právě ten jejich případ opravdovým znásilněním nebyl. Což je další klíčová věc: kdy je znásilnění „pravé“ a kdy ne. Média neopomíjí zdůrazňovat, že oběť byla: opilá, s obviněným tančila a pila, a pak i dobrovolně odešla. Což asi není představa, která by rezonovala s obecnou představou, že „pravé“ znásilnění probíhá v noci, kdy vás přepadne neznámý pachatel. Jenže tady se opět dostáváme na horkou půdu mýtů. Ano, samozřejmě existují útočná znásilnění, ale valná většina znásilnění je tzv. vztahových. Probíhají mezi známými, na prvních schůzkách, mezi kamarády, dokonce probíhají mezi partnery a manžely. Protože tam, kde jedna strana pohlavní styk odmítne, tak se prostě o znásilnění jedná. A nic na tom nemění opilost (obou ze zúčastněných), předchozí flirtování atd.

Hrůzu znásilnění obecně určitě nikdo nezpochybňuje. Většina žen chápe znásilnění hned po vraždě jako nejhorší událost, která se jim může v životě přihodit. Nepochybuji o tom, že ani muži nestojí o to, aby jejich partnerky, sestry, dcery, kamarádky, zkrátka blízké ženy, musely touto zkušeností projít (a to nemluvím o to, že i muži samozřejmě mohou, a také se stávají, obětí znásilnění). Pokud by k tomu ale došlo, pravděpodobně by se snažili o co největší podporu. Jaký pocit by měli, kdyby si v médiích přečetli, že se vlastně nejednalo o znásilnění? Samozřejmě za předpokladu, že by bylo vůbec nahlášeno.

Jak jsem uvedla na začátku: média mají obrovskou moc. U znásilnění by mohla mít klíčový podíl na osvětě, prevenci, ale i pomoci dalším obětem, kterým dodá článek sílu znásilnění řešit. Zatím ale bohužel spíše podporují solidaritu mezi pachateli (vesměs muži) a oběti (ženy) odsouvají na okraj společnosti.

Pro blog Gender Studies, o.p.s. napsala Kristyna Ciprová, projektová manažerka.

Autor: Gender Studies | středa 12.5.2010 13:21 | karma článku: 15.75 | přečteno: 3008x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Ladislav Jakl

Dělají z nás ženy! Nebo jen hlupáky?

Jsme všichni obětmi tajemného spikleneckého experimentu, kdy pomocí přísad do potravin globální vládci nadělají z chlapů zženštilé hermafrodity, neschopné plodit děti?

28.3.2024 v 18:55 | Karma článku: 22.19 | Přečteno: 328 | Diskuse

Milan Šupa

Čerpejme sílu ke vzestupu z prožití reality Ducha

Myslím, tedy jsem! Tato slova jsou lež! Jsou omylem! Kdo je akceptuje, sází na falešnou kartu a promrhává svůj život. Ztotožňování vlastní jsoucnosti s rozumem a myslí je tou největší tragédií, která nás může postihnout.

28.3.2024 v 16:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 41 | Diskuse

Jiří Herblich

Slovo, které radí člověku je Božské tím, že chápe princip Božství

Kdo najde slovo své jako Božské tím, že uvěří. Ten najde slovo společné jako svoje a bude to slovo Boha v člověku.

28.3.2024 v 6:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 24 | Diskuse

Yngvar Brenna

Jakou chcete budovat společnost aneb pryč s Velikonocemi

Skutečně je to něco, za co máte utrácet peníze i čas a úsilí, abyste ty dopady potírali, či alespoň pokoušeli, byť zcela marně, zmírnit? Přece jde o to, jakou chcete budovat společnost.

28.3.2024 v 1:56 | Karma článku: 15.13 | Přečteno: 288 |

Jan Andrle

Nový oblek

Jak slíbil, tak udělal. Sliby se mají plnit, že. A já to stihnu nejen do vánoc, ale dokonce do velikonoc. Tady to je, přátelé blogeřníci.

27.3.2024 v 22:17 | Karma článku: 19.76 | Přečteno: 505 | Diskuse
Počet článků 24 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3283
Gender Studies, o.p.s. je nevládní neziskovou organizací, která slouží především jako informační, konzultační a vzdělávací centrum v otázkách vztahů mužů a žen a jejich postavení ve společnosti. Cílem organizace je shromažďovat a dále zpracovávat a rozšiřovat informace související s genderovou tématikou.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...